Zachęcamy do odwiedzenia nowego bloga Joanny Muchy na platformie redblog.dziennikwschodni.pl. Kolejny felieton już w najbliższy piątek w “Magazynie” Dziennika Wschodniego oraz na blogu.

Łatwe wypiera trudne

Zły pieniądz wypiera dobry. To stare prawo Kopernika-Greshama znamy ze szkoły. Prawo to działa również w innych obszarach. Dla mediów brzmiałoby ono: łatwa wiadomość wypiera trudną.

Łatwa wiadomość to taka, która nie wymaga od odbiorcy wysiłku, zastanowienia, przemyślenia, sprawdzenia na mapie, wytłumaczenia dzieciom. Wnika w nas niepostrzeżenie przez emocje, które wywołuje: strach, poczucie zagrożenia, oburzenia lub odwrotnie, współczucie, euforię lub dumę.

W ostatnich tygodniach naszymi emocjami zawładnął Mariusz T. Mówią o nim bestia. Morderca czterech chłopców, podobno niezresocjalizowany, nadal niebezpieczny. Niemal archetyp zła. Autorzy programów informacyjnych targają naszymi emocjami jak łupiną orzecha na morzu podczas sztormu. Wyjdzie, nie wyjdzie? Gdzie mieszka, co robi, jak wygląda. Odchodzimy od telewizora, by po chwili zadać sobie pytanie: hello, a gdzie obiecane w tytule programu informacje?

Cały tekst na stronie: www.joannamucha.redblog.dziennikwschodni.pl