Już dziś (7 marca) w Krakowie odbędzie się spotkanie inaugurujące działalność Klubów Obywatelskich. Debata na temat wyzwań stojących przed Polską, z udziałem prof. Jerzego Hausnera i biskupa Tadeusza Pieronka to pierwsza z cyklu rozmów o Polsce, jakie mają się toczyć w całym kraju. Dziś pierwszy klub obywatelski staje się faktem, ale klub obywatelski w Krakowie to dopiero początek. „Zbudujemy kluby obywatelskie w każdym powiecie” – deklarował przewodniczący PO Grzegorz Schetyna tuż po wygranych wyborach. „Dla nas najważniejsza jest odbudowa zaufania, czyli odbudowanie Platformy. Chcemy Klubom Obywatelskim dać do dyspozycji cały potencjał PO, tym którzy myślą podobnie, ale nie są członkami partii. Chcemy razem z nimi zbudować nasz program pozytywny na czas po PiS” – dodał.

Tam, gdzie są obywatele – tam była i jest Platforma Obywatelska. A dziś obywatele bardziej niż kiedykolwiek chcą rozmawiać o Polsce: o swoich obawach, o aktualnych rządach, o problemach i nadziejach. Polacy protestują na ulicach, ale Polacy chcą też dyskusji. Kluby Obywatelskie to inicjatywa obywateli dla obywateli. To forum dyskusji. Rozmowa, w którą mogą zaangażować się ludzie o rożnych poglądach. Chcemy, aby debata obejmowała następujące obszary:
• debata o Polsce,
• debata o wspólnotach lokalnych,
• agenda aktywności obywatelskiej dla tych, którzy chcą zdobyć kompetencje potrzebne do skutecznego włączenia się w życie publiczne.

Platforma Obywatelska wyrosła z samorządów i ruchów obywatelskich. Chcemy być aktywni w Polsce lokalnej. Głosy płynące z samorządów są tym cenniejsze, im bardziej widać polityczne apetyty na centralne sterowanie państwem. Wystarczyło kilka miesięcy, by rządy PiS pokazały swoją prawdziwą twarz. Kolejne etapy „dobrej zmiany” prowadzą do demontażu dorobku polskiej demokracji, a także do błyskawicznego zniszczenia budowanej od lat pozycji Polski w Unii Europejskiej i na świecie. Kluby obywatelskie dają szansę, by głosy obywateli były słyszalne. W ramach Klubów będziemy dyskutować z ekspertami i autorytetami o zagrożeniach i perspektywach, będziemy identyfikować problemy i proponować ich rozwiązania.

Kluby zorganizowane będą docelowo w trzystopniowej strukturze:
• krajowego koordynatora i sekretariatu
• 16 regionalnych koordynatorów
• 380 moderatorów powiatowych

Do inicjatywy zapraszamy wszystkich, którzy chcą współtworzyć nowy ruch społeczny, świadomych i aktywnych obywateli – razem twórzmy Polskę obywatelską. Będziemy rozmawiać, będziemy inspirować, będziemy kreować dobre rozwiązania dla Polski.