Joanna Mucha

 

Blog: Sumienie, miecz obosieczny

18-07-14, piątek

Od kilku tygodni trwa w Polsce dyskusja na temat wolności sumienia lekarzy. Dyskusja, w której padają agresywne argumenty z obu stron sporu. Wydaje mi się, że w tej dyskusji zapomnieliśmy o najbardziej podstawowych argumentach.

W 1993 roku uchwaliliśmy tzw. ustawę antyaborcyjną. Wprowadziła ona de facto zakaz aborcji. Zgodziliśmy się jednak jako społeczeństwo na to, że nie będziemy zmuszać kobiet do heroizmu, zgodziliśmy się, że w trzech dramatycznie trudnych dla kobiety sytuacjach aborcja będzie legalna.

Jest to jedna z najbardziej restrykcyjnych ustaw aborcyjnych w Europie. Nikt nam jej nie narzucił, uchwalili ją wybrani przez Polaków posłowie, zgodnie z wszystkimi demokratycznymi procedurami. Podjęto też kilka prób zmiany tej ustawy, wszystkie kończyły się fiaskiem. Oznacza to, że obecny kształt ustawy odzwierciedla wolę polskich obywateli.

I otóż po 21 latach okazuje się, że są wśród nas osoby, które tę wolę kwestionują i chcą decydować poza procedurami demokratycznymi o tym, do jakiego prawa będą się stosować.

Cały tekst: www.joannamucha.redblog.dziennikwschodni.pl

Blog: The Economist o Polsce, o Lublinie

04-07-14, piątek

Jedna z najbardziej opiniotwórczych gazet na świecie, brytyjski The Economist, publikuje w ostatnim numerze duży dodatek o Polsce. Siedem artykułów, wiele tematów, rzecz niezwykła i niecodzienna. Tę gazetę czyta cały świat, komentują najważniejsi publicyści i decydenci. A w Polsce na ten temat… ani widu… ani słychu…

The Economist pisze o Polsce w superlatywach, ale też wskazuje kierunki dalszych reform. Pierwszy artykuł nosi znaczący tytuł: „Polski nowy złoty wiek. Druga era Jagiellońska”. Autorzy opisują naszą historię, nawiązują do jej trudnych momentów, również tych z najnowszej historii: „Kiedy opadła żelazna kurtyna Polska właściwie była bankrutem, z wielkim, nieefektywnym rolnictwem, straszną siecią drogową i kolejową i gospodarką nie większą niż sąsiadująca Ukraina. (…) Nadzieje dla Polski były niskie”.

„Kuracja była bolesna” piszą dalej autorzy dodatku, ale teraz, ich zdaniem, „Polska kwitnie”.

Dziennikarze opisują, że po wejściu na ścieżkę wzrostu w 1992 roku nasz kraj już nigdy z niej nie zszedł. Podają również, że w 1989 roku PKB na głowę wynosił 33 proc. średniej unijnej, dzisiaj jest to 67 proc., natomiast gospodarka jest trzy razy większa od ukraińskiej.

Dalej autorzy konkludują: „Te solidne wyniki gospodarcze dały Polsce ekstra siłę w UE, zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i politycznym. Obecnie postrzega się ją jako jeden z pół tuzina dużych krajów europejskich, w jednym szeregu z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją, Włochami i Hiszpanią. A relacje polsko-niemieckie stały się drugą najważniejszą osią bilateralną, po francusko-niemieckiej”.

Cały tekst: joannamucha.redblog.dziennikwschodni.pl

Blog: Deklaracje zakupowe

25-06-14, środa

Afera podsłuchowa każe wciąż zadawać więcej pytań niż daje odpowiedzi. Jedno z tych pytań, coraz częściej stawiane, to pytanie o granice wolności słowa.

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że ktoś ukradł dokumenty medyczne wybudzonego ze śpiączki Michaela Schumachera. Rodzina jest przekonana, że wcześniej czy później zostaną one opublikowane. Znamy sytuacje, kiedy politykom grzebano w śmieciach i publikowano ich zawartość. Pewien paparazzi wszedł ostatnio na prywatne przyjęcie urodzinowe jednego z polityków. Podawał się za gościa. Czy naprawdę wolność słowa oznacza, że można zrobić każde zdjęcie i opublikować wszystko? Czy gdyby ktoś założył podsłuch w moim domu to miałby prawo publikować zapis rozmowy tylko dlatego, że rozmawiam o polityce? A może rozmowa o dzieciach też byłaby dla kogoś interesująca? O stanie zdrowia? Czy politycy w ogóle mają jeszcze prawo do prywatności?

Prof. Michael Sandel amerykański filozof polityki twierdzi, że nasze społeczeństwa rozwijają się w złą stronę. Zamiast rozwoju gospodarki rynkowej mamy do czynienia z rozwojem społeczeństwa rynkowego. W społeczeństwie rynkowym wszystko jest towarem, wszystko jest na sprzedaż, również prywatność osób publicznych. Nawet wtedy, kiedy się na to nie zgadzają. Wystarczającym usprawiedliwieniem jest istnienie popytu na ten ‘produkt’.

Cały tekst: joannamucha.redblog.dziennikwschodni.pl

Blog: Czy to kupa kamieni?

20-06-14, piątek

Trudno dziś komentować nagrania opublikowane przez Wprost. Byłoby to tak, jakby komentować książkę po przeczytaniu pierwszych stu stron, w dodatku nie wiedząc, ile jeszcze lektury przed nami. Po stu stronach książki Kmicic jest zdrajcą a ojciec braci Karamazow żyje i ma się dobrze. Po stu stronach książki nic nie wiemy o jej treści.

Można byłoby założyć, że na pierwszy ogień publikacji poszły materiały najbardziej kompromitujące. Ale z niektórych wypowiedzi dziennikarzy tygodnika można wywnioskować, że znają aktorów kolejnych taśm, ale nie znają treści nagrań. Jakie zwroty akcji przyniesie Polsce ta niesmaczna historia? Czy dzisiejsze oceny słów, intencji, zachowań będą aktualne jutro, po opublikowaniu kolejnych fragmentów rozmów? Czy nowi bohaterowie, którzy dopiero czekają na wejście na scenę, będą tak samo źle mówić prozą? Czy podobnie zaskoczeni i zniesmaczeni będziemy tym, co mówią?

Więcej: joannamucha.redblog.dziennikwschodni.pl

“Złota Setka” Dziennika Wschodniego

18-06-14, środa

Wczoraj Joanna Mucha wzięła udział w gali będącej rozstrzygnięciem organizowanego przez Dziennik Wschodni rankingu “Złota Setka”.

We wtorek w Dworze Anna podsumowaliśmy uroczyście nasz ranking największych firm Lubelszczyzny – Złota Setka 2013. Na czele zestawienia jest w tym roku PGE Dystrybucja. Na drugiej pozycji uplasowała się Grupa Dystrybucyjna Tradis, wcielona obecnie do Grupy Eurocash. Trzecie miejsce należy do Grupy Azoty. Tylko firmy z podium mogą się pochwalić przychodami na poziomie 14 mld zł.

Zdaniem specjalistów, klimat do rozwoju gospodarki jest coraz lepszy. – Od ok. roku koniunktura gospodarcza zaczyna się poprawiać – przyznaje prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club. – W tym roku wzrost PKB szacuję na 3 do 4 proc., w przyszłym na 4 do 5 proc. Natomiast wzrost produkcji przemysłowej nawet na 5 do 10 proc., w tym roku bliżej 5 proc. a w przyszłym bliżej 10 proc.

Pierwsza “10” (w nawiasach przychody za 2013 rok w tys. zł)

1. PGE Dystrybucja (5616338)
2. Grupa Dystrybucyjna TRADIS (4797784)
3. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy (3612087)
4. Grupa Kapitałowa Emperia Holding (1967480)
5. Lubelski Węgiel Bogdanka (1899830)
6. Grupa Kapitałowa Black Red White (1577138)
7. PZL Świdnik (964434)
8. Spółdzielnia Mleczarska SPOMLEK (653663)
9. Zakłady Mięsne “Łmeat-ŁUKÓW” ( 613618)
10. TEZET (589275).

Więcej: dziennikwschodni.pl
Fot. Zespół Prezydialny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego

Magazyn Mrągowski: Kongres Kobiet w Mrągowie

09-06-14, poniedziałek

W sobotę Joanna Mucha wzięła udział w II Kongresie Kobiet w Mrągowie.

7 czerwca w Mrągowie po raz drugi odbył się Kongres Kobiet. W części dyskusyjnej oraz warsztatowej wzięło udział blisko sto uczestniczek. Tegoroczny kongres upłynął pod hasłami „Wspólnota, Równość, Odpowiedzialność”.

Jak zaznaczają organizatorzy, każde takie spotkanie podnosi poczucie wartości wśród jego uczestniczek i sprawia, że kobiety odważniej korzystają z możliwości jakie daje im współczesny świat.

Źródło: mragowo24.info

Blog: 25 lat Wolnej Polski

06-06-14, piątek

Nie pamiętam 4 czerwca 1989 roku. Miałam 13 lat i zajmowałam się kopaniem piłki na podwórku. Obok mnie działa się Wielka Historia, tysiące ludzi dla mnie, dla moich dzieci i wnuków ryzykowało życie, bezpieczeństwo, rodziny.

Zaczęło się w Polsce. Pierwsze częściowo wolne wybory, Joanna Szczepkowska, która ogłasza w reżimowej telewizji, że 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm, sejm kontraktowy, rząd Tadeusza Mazowieckiego. Transformacja ustrojowa. Wielkie domino historii, które doprowadziło do zjednoczenia Niemiec, rozpadu Związku Radzieckiego, procesów demokratycznych w naszej części Europy.

Z dzisiejszej perspektywy może się wydawać, że wszystko było jasne i oczywiste. Że zmiany musiały potoczyć się właśnie w tym kierunku. Że demokratyzacja i zmiana ustroju była jedyną możliwą opcją. Ale kiedy rozmawia się z ludźmi, którzy tworzyli te zmiany, okazuje się, że nic nie było oczywiste. Wieczorem 4 czerwca 1989 roku wśród ludzi Solidarności panowała euforia, ale i strach. Nikt nie wiedział, jak zachowa się kierownictwo jedynie słusznej partii. Czy nie unieważni wyborów i nie internuje opozycji. Czy po raz kolejny po kilku krokach naprzód nie cofniemy się w stan wojenny, strajki i niepokoje.

W czasie, kiedy my przygotowywaliśmy wybory, przywódca Chin Deng Xiaoping powołując się na przykład Polski mówił, że ustępstwa prowadzą do dalszych ustępstw. W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku żołnierze otworzyli ogień do demonstrujących na placu Tien’anmen studentów. Zginęło tysiące spośród nich. Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj kilkudziesięciu protestujących siedzi w chińskich więzieniach…

Czy Historia mogła potoczyć się inaczej? Zapewne mogła. Nigdy nie dowiemy się, jakie były dla nas alternatywy. Może były lepsze. Na pewno były gorsze. Ale po 25 latach mamy prawo do dumy z tego, co osiągnęliśmy! Szanujmy to!

Źródło: www.joannamucha.redblog.dziennikwschodni.pl

Blog: O dogmacie fałszerstwa

03-06-14, wtorek

Sfałszowali, bo przegraliśmy. W tych krótkich słowach można streścić nowy dogmat wiary PiSowskiej. Przedstawiciele tej partii kreują teorie o spisku totalnym, który obejmuje swym zakresem również fałszowanie wyborów na masową skalę, bo przecież tak naprawdę PiS te wybory musiał wygrać, co jest tezą tak oczywistą, że nie wymaga udowodnienia.

Opinia PiS o funkcjonowaniu Państwowej Komisji Wyborczej i mechanizmie wyborczym jest zależna od wyniku wyborczego. W niedzielnych wyborach oddano 228 tysięcy głosów nieważnych (3,12% wszystkich głosów), logiczne jest zatem założenie, że wszystkie te głosy były oddane na partię Jarosława Kaczyńskiego i że wszystkie siły ciemności i Moskwy połączyły swoje niecne działania aby je sfałszować. Co więcej! Instytuty badawcze publikujące sondaże przedwyborcze również były częścią spisku! Celowo publikowały takie wyniki, jakie później fałszerze tylko potwierdzili! Poseł Brudziński dokonał nawet prezentacji metody. Wystarczy narysować długopisem na kciuku krzyżyk i już można ‘dostawiać’ krzyżyki unieważniając tym samym głosy Prawdziwych Polaków na jedyną Prawdziwą Partię.

Cały tekst: joannamucha.blox.pl

Blog: Janusz Korwin-Mikke daje przyzwolenie dla gwałtu małżeńskiego

21-05-14, środa

Wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego u Moniki Olejnik nie można zaakceptować i uznać za jedną z wielu opinii w debacie politycznej. Ta wypowiedz umożliwia akceptację dla jednej z najbardziej obrzydliwych form przemocy wobec kobiet, czyli gwałtu małżeńskiego.

W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje idiotyczny stereotyp, że kobieta, kiedy mówi “nie” to tak naprawdę myśli “tak”. Pan Janusz Korwin-Mikke wypowiedział tę “prawdę” bez najmniejszego zażenowania. Myślę, że ów pan nie zdaje sobie nawet sprawy, do jakiej traumy, bólu i cierpienia przykłada w ten sposób rękę. Ale kobiety są przecież – jak twierdzi rzeczony – głupsze i stworzone do opieki nad dziećmi. Kto by się tam nimi przejmował!

Mam wrażenie, że za chwilę usłyszę pogłos rechotu sprzed kilku lat. “He, he he, jak można zgwałcić żonę?”.

Oficjalny blog Joanny Muchy: joannamucha.blox.pl

Łuków24.pl: Joanna Mucha na spotkaniu z łukowskimi przedsiębiorcami

13-05-14, wtorek

Dziś w biurze poselskim Cezarego Kucharskiego odbyło się spotkanie posłanki na Sejm Joanny Muchy z łukowskimi przedsiębiorcami ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Łukowskiej.

Podczas godzinnego spotkania przedsiębiorcy pytali Panią Poseł głównie o drogi, fundusze unijne i koszty pracy. Bez wątpienia jednym z poważniejszych problemów naszego miasta są trudności komunikacyjne. Wszystkie trasy wylotowe z Łukowa są zarządzane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich bądź Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ich stan jest często słaby a lokalne władze nie mają bezpośredniego wpływu na ich stan techniczny.

Sztandarowym przykładem jest tu droga krajowa 63 Łuków – Siedlce. Droga od granicy województw w stronę Łukowa jest w koszmarnym stanie. W druga stronę z kolei pięknie wyremontowana. Przedsiębiorcy pytali więc Pani Poseł o konkrety w sprawie jej remontu. Kiedy on nastąpi i czy na pewno. Łukowscy przedsiębiorcy argumentowali, że jest to niemal strategiczna dla nich trasa. Jednak nie tylko droga 63. Pytania padały o trasę 76 oraz 808.

Drogi nie jedyny temat spotkania z posłanką Joanna Muchą. Przedsiębiorcy rozmawiali o obciążeniach jakimi są obarczeni przy rozliczaniu podatku VAT bądź przy zatrudniani pracowników. Dyskutowany był również problem zbyt wyimaginowanych reguł udzielania dotacji z funduszy europejskich.

Poseł Joanna Mucha skrupulatnie wszystko zanotowała i zapewniła, że będzie występować z interpelacjami o wyjaśnienie wielu z tych problemów. Zaproponowała również Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Ziemi Łukowskiej stałą współpracę. Będzie konsultować nowe pomysły ze Stowarzyszeniem oraz składać interpelacje w sprawach ważnych dla członków Stowarzyszenia.

Źródło: Lukow24.pl